dans
di 15 mrt 2011 - 20:30 - FinntaxzaalNederlands Dans Theater II
Transform
Om de volledige inhoud van deze website te bekijken heeft u de nieuwste Adobe Flash Player nodig en dient u de optie javascript ondersteuning aan te hebben staan.
Grootmeester Jirí Kylián nam vorig seizoen afscheid van het Nederlands Dans Theater, maar zijn meesterlijke oeuvre wordt uiteraard in ere gehouden. De jonge honden van Nederlands Dans Theater II hernemen nu zijn bekroonde Gods and dogs (Zwaan voor de meest indrukwekkende dansproductie 2009), met een explosie van messcherpe duetten tegen een glimmende achterwand van zilveren guirlandes. De dansers Lukáš Timulak en Ivan Pérez krijgen in dit programma ruimte voor hun choreografisch talent. De eerste debuteerde in 2009 succesvol met het vrolijk ironische Offspring over de geboorte van zijn kind. Pérez kreeg een Zwaan-nominatie voor zijn rol in Kyliáns Indigo Rose en debuteert nu als choreograaf. Zien! www.nederlandsdanstheater.nl
choreografie: Jirí Kylián, Lukáš Timulak, Ivan Pérez
…fascinerend en intens geconcentreerd met duetten op het scherpst van de snede…
Werkelijk fantastisch hoe Kylián het net van thema, dans, muziek en vormgeving zo hermetisch sluit, waarbij overigens met glans door de jongerenequipe van het NDT wordt gedanst. Kylián sleept je mee in dat hallucinogene mysterie van het Grote Onnoembare, losjes, vanzelfsprekend bijna.
De helsmooie bewegingen – de lijven kunnen alle standen aan – zijn opeens onderdeel van een nieuw universum, met een mysterieuze projectie van een langzaam rennende vollemaanshond en een feeëreriek golvend gordijn van witzilverglinsterende draden waarachter de dansers kunnen verdwijnen. Het is dreigend en aanlokkelijk tegelijk.
Dit ballet is groots in de atmosfeer…
Dansant, enthousiast, zonder een spoor van tobberige pretenties: het leven is verrukkelijk.
In een door een reusachtig mes gedomineerde decor rijgt de danser/choreograaf groepswerk dat zonder meer sfeervol en expressief is aaneen met duetten. In het bijzonder goed geslaagde duet creëert hij complex, inventief en soms bijna acrobatisch partnerwerk dat eerder intense verbondenheid dan een erotische relatie suggereert.
De herkenbare gebarentaal werkt cartoonesk – de choreografie oogt als korte stripverhaaltjes. Eenvoudig, licht en oppervlakkig, op lekker jazzy muziek (…) en rustige akoestische gitaarsolo’s. (…)
Kylián balanceert op de scheiding tussen gekte en normaliteit, ziekte en gezondheid. Met messcherpe details en felle accenten (op elektronisch bewerkte muziek van Ludwig van Beethoven) schaakt Kylián in het duister. De dansers verschijnen en verdwijnen door een achterwand van zilverkleurige guirlandes. Vooral Aram Hasler en Spenser Theberge blinken uit in expressie binnen een sterk poëtisch achttal.
Gods and dogs - Jirí Kylián
Gods and dogs is het tweede ballet van Jirí Kylián dat de ondertitel ‘an unfinished work’ draagt. Kylián is gefascineerd geraakt door onafgemaakte dingen. Kunstwerken, gebouwen, verhalen, zinnen die in iemands keel blijven steken. De schoonheid hiervan gebruikt hij in zijn balletten, Vanishing Twin in 2007 en Gods and dogs in 2008.
Gods and dogs is een mysterieus ballet, waarin Kylián de smalle scheidslijn tussen normaal zijn en gekte laat zien. Net als de woorden ‘gods’ en ‘dogs’ is deze lijn zo overschreden. Het ballet is fascinerend, en daar dragen de bijzondere bewegende kettingen tegen de achterwand, en de muziek van Dirk Haubrich een stevig steentje aan bij. De duetten zijn explosief en vereisen een scherpe timing.
Masculine / Feminine - wereldpremière Lukáš Timulak
Lukáš Timulak (1979), die tot de zomer van 2010 nog toonaangevend danser was bij Nederlands Dans Theater I, maakt zijn derde choreografie voor de dansers van Nederlands Dans Theater II.
Eerder maakte de nu fulltime choreograaf stukken bij diverse internationale gezelschappen. Zijn meest recente werk Eroica voor Göteborg Ballet kreeg lovende recensies. Ook zijn eerdere balletten voor Nederlands Dans Theater II (Oneness en Offspring) konden rekenen op positieve reacties van zowel publiek als danspers in binnen- en buitenland.
Zijn nieuwe stuk Masculine / Feminine onderzoekt een veel besproken onderwerp in het dagelijks leven: de verschillen tussen man en vrouw. Timulak verbeeldt op een humoristische manier alle herkenbare issues die er tussen man en vrouw leven, in dans.
Flesh - wereldpremière Iván Pérez
Danser, dansdocent en choreograaf Iván Pérez (Alicante, Spanje) begon al in 2002 met choreograferen en viel daarmee herhaaldelijk in de prijzen. Zijn talent als dansmaker werd ook opgemerkt bij Nederlands Dans Theater waar hij uiteindelijk na een aantal succesvolle creaties voor ‘Switch’ (de jaarlijkse choreografieworkshop) werd geselecteerd om stukken te maken voor het talentenproject van het gezelschap ‘UpComing Choreographers’ (2008 en 2010).
Met Flesh maakt de Spaanse dansmaker zijn debuut in het officiële speelprogramma van Nederlands Dans Theater. Ingegeven door persoonlijke ervaringen draait het voor Pérez in Flesh om het feit dat elk mens door te leven, creëert en sporen nalaat die ook na de dood, voortbestaan in het leven van anderen.
geweest
normaal
1e rang: € 31,00
2e rang: € 28,00
3e rang: € 25,00
4e rang: € 22,00
5e rang: € 12,00
minder zicht: € 10,00
servicetoeslag: € 2,40
(excl. reserveringskosten)
jongeren
1e rang: € 15,50
2e rang: € 14,00
3e rang: € 12,50
4e rang: € 11,00
5e rang: € 6,00
servicetoeslag: € 2,40
(excl. reserveringskosten)
brasserie maandmenu
18:00 uur
Maak uw theaterbezoek compleet met een bezoek aan onze sfeervolle Brasserie, waar u kunt dineren en ...
lees meer
voorbespreking Transform - Nederlands Dans Theater II
19:45 uur
Consultant in de danswereld Allies Swinnen is ruim vijfentwintig jaar actief in het dansveld. Zij ...
lees meer


servicetoeslag: € 2,40