architectenbureau Herman Herztberger

update #1 | Chassé in de steigers


24 juli 2026

Loop je deze zomer overdag het Chassé binnen, dan tref je niet de rustige, rode Theaterstraat, maar een bedrijvige bouwplaats. De werkzaamheden voor het realiseren van roltrappen en een lift zijn namelijk in volle gang. Dit ingrijpende, maar belangrijke project is mede mogelijk dankzij de succesvolle crowdfunding van eind 2025. Voor de roltrappen hadden wij zelf al flink gespaard, maar voor de lift vroegen we om hulp. Vele gulle donateurs, partners en bedrijven droegen bij aan een toegankelijker Chassé, waardoor de plannen nu werkelijkheid kunnen worden. Sinds het bereiken van het streefbedrag is er achter de schermen veel gebeurd. We praten je bij!

Na twee officiële momenten in het voorjaar – het ondertekenen van de overeenkomst met aannemer Moeskops’ Bouwbedrijf en het ontvangen van de bouwvergunning van de gemeente – konden de voorbereidingen echt van start. Zo vonden er uitgebreide onderzoeken plaats, werden er alvast delen van de servicebalie afgebroken, pasten we de programmering aan op de verwachte overlast en ga zo maar door. Afgelopen week kon, na maanden plannen en regelen, de eerste spreekwoordelijke schop in de grond. 

Om ruimte te maken voor de nieuwe constructies, was de eerste stap: slopen. Zo is de Cultuurfondsfoyer volledig afgebroken en is de brug naar de cinemafoyer (tijdelijk) verwijderd. Vervolgens is de ondergrond verstevigd. Nu volgt het openbreken van een groot stuk vloer om ruimte te maken voor de putten van de roltrappen en lift. Hiervoor moeten een aantal luchtschachten worden omgelegd. Als deze klus geklaard is en de vloer weer dichtgemaakt is, kan de opbouw beginnen.  

Goed om te weten: wegens de werkzaamheden is onze kleine zaal tot en met 7 augustus enkel per trap bereikbaar. 

ondertussen 

Zowel vanwege de werkzaamheden als de zomervakantieperiode vinden er momenteel minder theatervoorstellingen plaats in het Chassé. Buiten, op verschillende locaties in Breda, is daarentegen van alles te beleven; zoals Klapstoelkabaret, Sunset Cinema en de locatievoorstelling Happy Days. Maar we benutten ook ons eigen terrein. Zo vinden dit weekend de laatste, uitverkochte edities van Cine Cocina plaats op het achterplein en in de filmzaal, én staan er nog meerdere zaterdagavonden met gratis muziek op de agenda: Open Vensters’ op het terras van ons all-day-restaurant. Uiteraard kun je deze zomer in Chassé Cinema blijven genieten van de nieuwste films en mooiste specials, want we hebben de filmprogrammering en bouwplanning op elkaar afgestemd. Zo beperken we de overlast.

Al met al is dit dus een goed moment voor onderhoud en andere klussen in en rond ons pand. Zo werd recent een sedumdak aangelegd op het enige platte dak van ons gebouw. De dakbekleding hier was aan vervanging toe en we wilden tegelijkertijd ook de isolatie verbetern. De onderliggende kleedkamers werden namelijk in de zomer te warm en in de winter te koud. We kozen voor een groen dak: een duurzame optie, want de vetplantjes (sedum) isoleren op natuurlijke wijze en dragen daarnaast bij aan de luchtkwaliteit en biodiversiteit. Mooie bijkomstigheid is dat het uitzicht van de naastgelegen personeelskantine nu een stuk vriendelijker en groener is.

Tot slot vinden momenteel de onderhoudswerkzaamheden plaats die voor elk theater vaste prik zijn. Denk aan het oliën van de zaalvloeren, het onderhouden van stoelen en cinema projectoren en klein schilderwerk. Een van de grotere klussen is het vervangen van de lampen aan het plafond van de foyers. Het gaat welgeteld om 488 lampen die worden vervangen door een nieuwe, duurzamere LED-variant. Op het uiterste punt hangen deze lichtbundels op 22 meter hoogte, dus geen karweitje voor een collega met hoogtevrees. 

uitverkocht - wachtlijst

wensenlijstje

Toegevoegd:

Bekijk wensenlijstje